Terapia hipnozą
Terapia hipnozą coraz częściej staje się alternatywną metodą rozwiązywania problemów zarówno tych zdrowotnych, jak i psychicznych. Można wykorzystać nieodkrytą moc umysłu i za pomocą hipnozy dotrzeć do wewnętrznych przyczyn zaburzeń. Hipnoza musiała długo walczyć o uznanie, ale obecnie jest traktowana jako skuteczna metoda pracy terapeutycznej. Czy odmienny stan świadomości może przyczynić się do zdrowienia pacjenta?
1. Czy hipnoza może pomóc?
Myśląc o hipnozie, często mamy przed oczami obraz hipnotyzera-maga, który w cudowny niemal sposób dokonuje przedziwnych rzeczy i manipuluje zachowaniem ludzi. Nic bardziej mylnego. Hipnoza to odmienny stan świadomości, w który osoba wchodzi bez jakiejkolwiek ingerencji fizycznej czy przyjmowania substancji. To szczególny stan relaksacji i podatności na sugestie wypowiadane przez inną osobę lub samego zainteresowanego w przypadku autohipnozy.
Hipnoza to rodzaj komunikacji zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej, która przyczynia się do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Hipnoza i autohipnoza pozwalają uskutecznić pracę terapeutyczną także poprzez wzmocnienie w pacjentach samooceny, samowystarczalności i pewności siebie. Terapia hipnozą polega na łączeniu odprężenia z głęboką koncentracją, która sprzyja zaakceptowaniu pozytywnych sugestii wypowiadanych przez terapeutę. Afirmacje lokują się w podświadomości i mogą doprowadzić do zmian obserwowanych jako poprawa stanu zdrowia czy samopoczucia.
Hipnoza terapeutyczna osiąga zwykle lekki lub średni stopień głębokości, zbliżony do stanu czuwania. Osoba zahipnotyzowana zachowuje samokontrolę. Świadomość i wspomnienia z transu decydują o skuteczności leczenia, gdyż chodzi o przepracowanie i wgląd w wyparte treści psychiczne z własnej biografii. Na bazie tej introspekcji możliwa jest potem samodzielna autohipnoza pacjenta.
2. Poziomy głębokości hipnozy
- Hipnoidalny – uczucie letargu ciała, senność, tendencja do błądzenia myśli, odprężenie, ociężałość mięśni.
- Lekka hipnoza – koncentracja umysłu na sugestii, usztywnione ramiona, oczy wywrócone, reakcja mięśni na sugestie.
- Średnia hipnoza – głębokie odprężenie, człowiek mówi i porusza się tylko pod wpływem sugestii.
- Głęboka hipnoza – możliwa częściowa amnezja po przebudzeniu, skuteczna sugestia pohipnotyczna, możliwe zasugerowanie niewrażliwości na ból.